Вижте как двамата купонясват (СНИМКИ ОТ КОЛЕДНО ПАРТИ)
9000 лева бонус е прибрала шефката на Агенцията по вписванията Даниела Митева, въпреки че някои експерти определят ръководството й на ключовата институция като пагубно. И питат пред ПИК защо никой не контролира случващото се в агенцията.
Припомняме, че според Доклад на Инспектората на Министерството на правосъдието от март покровителствената директорка Митева извършва нарушения с бюджетни средства, като пазарува без оферта за над 80 000 лева санитарни материали и се оправдава, че процедурата не е по Закона за обществените поръчки. Според Инспектората обаче не става въпрос дали е по ЗОП или не, а дали е защитен общественият интерес с най-добрата цена.
Независимо от критичния доклад на инспектората, независимо, че се сезираха други държавни органи, Даниела Митева продължава да управлява в същия дух.
Според източници на ПИК от агенцията системните нарушения на правилата на ЗОП са свързани с открити процедури – най-големите поръчки на Агенция по вписванията. Системно не се прилагат в системата протоколи на комисиите, защото такива липсват и не са изготвяни. Редовно се делят поръчки, за да се сключват договори под прага на ЗОП.
В агенцията има множество договори на пряко договаряне, които дублират функции на служители и следва да се изпълняват от тях. Добре известно е, че при този вид договори не може да се конкурират и цени.Пример за лошо харчене на държавни пари е сключен договор за ремонт на покрив на общинска сграда, в която се помещава служба по вписванията,където кметът е изпратил на Даниела Митева стойностна оценка за ремонт за 11 000 лева, а тя възлага и изготвя своя за 40 000 лева, за която сума сключва и договор.
Дори при открити процедури в системата за обществени поръчки ЦАИС се махат фирми с ниски цени, за което може да се направи справка в Агенцията по обществените поръчки.
Пореден пример е, че въпреки наличието на 4 подадени оферти, трима участници са отстранени с подозрителни аргументи, за да се стигне до „правилната фирма“.
Комисията излага своите мотиви в дълъг и сложен протокол, като накрая предлага на възложителя два варианта: 1. Да сключи договор с единствения останал класиран участник; или 2. Да бъде прекратена ОП поради горната причина (липса на конкуренция и оставане на един-единствен участник).
Упълномощеният от изпълнителния директор на Агенцията по вписванията възложител отказва да подпише/одобри протокола и решението и ги подписва лично изпълнителният директор на агенцията.
Според източници на ПИК Даниела Митова прилага и пагубна кадрова политика в агенцията.
Известна с увлеченията си по психическите анализи директорката умело борави с тези похвати за определяне капацитета и психологичните профили на служителите. По данни на служители масово напускат както дългогодишни експерти с опит, така и новоназначени, като причините основно са нетърпимото поведение на изпълнителната директорка, която по цял ден засипва служителите с крясъци и обиди и реално се налага те да започват да вършат служебните си задължения в края на работното време.
Видно от сайта на Агенция по вписванията, в който обявите за свободни позиции могат да се конкурират с необработените годишни финансови отчети, е налице неимоверно текучество на персонал.
Хаотично управление, промотиране на няколко близки до директорката служители и много лошо отношение към всички останали създават невъзможна среда за нормална работа. Броят на прекратените правоотношения за периода на управление на настоящата директорка надвишава 150 човека, което представлява над 30% от щатния състав на тази администрация, като над 90% е подменен съставът на централното управление, което подпомага пряко изпълнителния директор за изпълнението на функциите на Агенция по вписванията.
Подходът на Даниела Митева е, ако служителите „не са послушни“, да ги подлага на огромен силов натиск с крясъци и обиди, докато напуснат.
Продължава да няма заместник-изпълнителен директор, служител по сигурността на информацията, финансов директор (за една година двама заместник-изпълнителни директори подадоха оставка под натиск), директор на информационните технологии, директора на правната дирекция е без конкурс. Реално ключова агенция е обезкървена откъм персонал в резултат на лошо и некомпетентно управление на изпълнителната директорка. Това от своя страна води до критично неизпълнение на основни функции.
Пример за това са непубликуваните годишни финансови отчети в търговския регистър.
Важността на публикуване на годишните финансови отчети на фирмите за търговския оборот е много голяма. Предишната изпълнителна директорка на Агенция по вписванията бе освободена заради многото непубликувани ГФО.
В свое изявление пред медиите през юни 2021 г. във Велико Търново министърът на правосъдието съобщи, че в Агенция по вписванията има непоследователна практика, която с промяната на ръководството е променена и очаква до половин година постепенно да се преодолее забавянето при разглеждането на годишните финансови отчети.
След почти двугодишно управление на новата изпълнителна директорка броят на непубликуваните отчети не само че не е намалял, а независимо че отпадна задължението за ежегодно подаване на декларации за липса на дейност, е дори по-голям.
Как на фона на този ступор на служителите се очаква и преминаване на Централния регистър на особените залози?!
Съгласно чл. 22 от Закона за особените залози Агенция по вписванията трябва да започне да води регистъра на особените залози считано от 01.01.2023 г. Агенция по вписванията е отговорна да осигури изпълнение на всички задачи от всички аспекти за безпроблемно стартиране на регистъра. В публичното пространство няма никаква информация как ще работи регистъра от 01.01.2023 г.
Как и къде ще могат да се ползват услугите му?
По какъв начин ще се гарантира, че всички данни от стария регистър са прехвърлени и няма опасност от вреди или злоупотреби. Липсата на информационна кампания, както и липсата на тарифа за таксите навежда на мисълта, че забавянето в подготовката от агенцията за стартиране на регистъра е толкова голямо, че ще доведе до реална невъзможност да се изпълни законът и е учудващо защо след като срокът беше удължен, отново сме изправени пред несвършена работа от агенцията.
На фона на тези нарушения и явно „качествено“ ръководене на институцията от г-жа Даниела Митева за последното тримесечие нейното допълнително материално стимулиране за постигнати резултати, дадено й от министъра на правосъдието, е около 9000 лева допълнително към заплатата й.
За сравнение служителките, които по цял ден обслужват на гише и отговарят за правилното вписване на сделките с имоти, са получили по 100 лева. Това признание за „добре свършена“ работа за период, в който в стратегически обект с национално значение, какъвто е Агенция по вписванията (в края на месец септември 2022 г. съгласно публично оповестена информация) е осъществено влизане с взлом, неминуемо води до много въпроси, на които настоящата директорка и покровителстващите я трябва да отговорят.
Важно е да се отбележи, че ДМС-то, получено от Митева, е разпоредено лично от министъра на правосъдието Крум Зарков.
Служители на Агенията изпратиха и снимки от коледното парти на Министерството на правосъдието, на които плътно до Крум Зарков е застанала именно Даниела Митева.
Шефката на Агенцията по вписванията Даниела Митева (вдясно от Крум Зарков) прибрала 9000 лв. бонус за добре свършена работа.
Лично Крум Зарков разпоредил изплащането на високия бонус на Митева.