„През 2020 г. не бяхме на площада, за да получим мутрите обратно в парламента. Ние искахме мутрите да са в затвора. Да бъдат лишени от всякаква власт и да им се потърси отговорност. Когато чуя, че няма алтернатива, аз се вбесявам. Щом така се твърди, аз ще направя такава алтернатива“.
Това каза в „Тази сутрин“ бившият служебен министър на културата проф. Велислав Минеков.
„Ще обявя сбор, за да решим какво ще правим. Искам да се направи нещо, да има граждански контрол. Участващите в „сглобката“ се обречени на нищожество в следващото Народно събрание. Очертава се празнина. Тя трябва да е запълнена от нормални хора, а не от мутра, която продава евтино лекарства. Планирам среща. Дали ще е на площада, дали ще е в зала – искам да знам какво е настроението на недоволните. Трио се прави от трима. Това е безкрайно недостатъчно. Трябва да има обединение“, допълни той.
„С конституционната реформа какво реформираме? Ако утре за тях гласуват милион или два – заповядайте, правете реформа. Трябва да се появят харесвани и желани, които дават надежда. Не вярвам тази коалиция да оцелее. Най-много 2-3 месеца. Съдебна реформа означава мутрите, срещу които протестирахме, да влязат в затвора. Такава реформа няма да има. Ако има, ще бъде частична или твърде нежна“, категоричен е той.
„Култура за 2,50 лева“
„Разбрах, че започва стачка сред музикантите от Софийската филхармония. Имат право, защото там е абсолютна мизерия. Те получават заплати в размер на една пета от тези, които са в Народния театър. Музикантите са хора без детство. Те не са ритали топка като мен на улицата. Когато се достигне съвършенството и видят една мизерна заплата, почти половината от тях избират работа в чужбина. Ние сме най-големият износител на музиканти“, посочи бившият служебен министър на културата.
„Проблемът не е само с артистите. Проблемът е навсякъде. Миналата година Сценичните изкуства бяха подпомогнати с 33 млн. лева. до края на годината. Това няма да се случи повече. Музеите и галериите бяха подпомогнати тогава, но сега не знам как ще оцелеят. В Национален фонд „Култура“ имахме 32 млн. лева. Днес има 7 млн. лева. Не очаквайте да има чудеса. Средствата за фестивали са мизерни. За консервация и реставрация – трагедия. До ден днешен не са тръгнали в основната си част средствата за теренните проучвания, археология. Това е толкова забравено, че е чак обидно“, подчерта Минеков.
Кадър: bTV