Втора част от разследването „Скандални факти и разкрития по източването на БДЖ от „Вагонен завод – Интерком“ АД – Дряново“
Ето кой е скандалният бизнесмен, прибрал 9 милиона от БДЖ и не ремонтирал нито един вагон. 100-годишният вагонен завод в Дряново, регистриран като „Вагонен завод – Интерком“ АД, е в производство по несъстоятелност, а името на настоящия му собственик е свързано с рекет, убийства, грабежи и фалити на банки. ДАНС търси парите на държавата.
Кой е Валери Димитров?
Името на Валери Димитров – сегашният собственик на „Вагонен завод – Интерком“ АД – Дряново се появява в медиите като един от босовете на мутренската пловдивска групировка от 90-те години „Клуб 777“ или по известна в медиите „Седмиците“ . Групировката от Пловдив се счита за първата, свързана с рекет, изнудвания на бизнесмени и принудителна охрана.
Разстреляните силови партньори на Валери Димитров от „Клуб 777”
Първото убийство на влиятелна фигура в Пловдив от „Седмиците“ е Георги Калапатиров -Италианеца. Прякорът му произлиза от това, че е работил в Италия. Разстрелян на 6 април 1995 г. с един куршум в сърцето, тялото му е намерено на Гребната база в Пловдив.
Втората важна фигура от групировката на „Седмиците“ е на бившият състезател по борба Петър Петров-Патерицата. Прякорът му произлиза от това, че катастрофира и дълго време ходи с патерици. Убит е на 24 март 1998 г. пред дома му в пловдивския квартал „Кючук Париж“.
Фалитът на Кристал Банк
След показните разстрели на партньорите му и появата на по-мощните борчески структури СИК и ВИС, групировката „Клуб 777“ се разпада и Валери Димитров се насочва към банкерството като собственик и председател на борда на Кристал банк. Банката се свързва предимно с раздадени необезпечени кредити и ощетени кредитори. За съжаление и този негов проект се проваля и банката фалира.
Ограбеният трезор на неговата фирма „Валинвест“ – над 100 души загубили парите си, Валери Димитров е заподозрян № 1
Крадци, маскирани като полицаи, ограбват обществен трезор на Валери Димитров в центъра на столицата. Нападението е станало около 20 ч. на 2 април 2009 г. В МВР не помнят друг толкова нагъл обир на трезор, при който извършителите да са били маскирани като служители на реда. Крадците са ограбили над 100 сейфа. Всичко приключило за минути.
Според публикация на Блиц от тогава, собственикът на обрания трезор е заподозрян №1. Според клиенти на трезора, човекът, на когото са поверили парите и ценностите, бил затънал в дългове, а в договора им изрично пишело, че фирмата „Валинвест“ АД не носи отговорност в случай на грабеж. Гардовете от своя страна обяснили, че не са въоръжени по нареждане на собственика, а случайно и СОТ-ът не сработил тогава.
Според друг източник на Блиц, проблемите на Валери Димитров били от хазартно естество и с годините се задълбочавали, вместо да се решават. Той не изключва планът за ограбването на трезора да е отчаяна стъпка, след като от няколко години дори приятелите му не му отпускали заеми.
Валери Димитров забъркан и в ограбването на КТБ
Според публикация на „24 часа” от 7 октомври 2014 г. със заглавие „Цветан Василев искал да изтъргува завода си в Сърбия, трима в София разпродавали активи”, един от тези тримата е именно Валери Димитров.
Именно Валери Димитров е един от тримата, които доизточват активите на КТБ. Главният прокурор, омбудсманът и премиерът получават 3 имена, сред които и това на Валери Димитров.
Името му е забъркано също и с разпродажба на активите на Русенската корабостроителница.
Комитетът на вложителите официално сигнализира главния прокурор Сотир Цацаров, въпреки това схемата остава безнаказана.
Източването на „Вагоно-ремонтен завод – Интерком“ АД – Дряново
Валери Димитров, забъркан в множество скандали, престъпления и афери през годините, става собственик на „Вагонен завод – Интерком“ АД- гр. Дряново и само след няколко дни печели съмнителна и набързо скалъпена поръчка за 26 667 079,50 лева за ремонт на 15 стари вагона на държавното „БДЖ – Пътни превози“ ЕООД за баснословната сума 1 777 808,30 лева без ДДС на вагон. Две години и половина след получаване на аванса от 9 005 814,82 лева няма нито един готов вагон, а срокът на договора и след допълнителното удължаване от страна на БДЖ е отново изтекъл.
ДАНС иззе през ноември 2023 документите за скандалната сделка от БДЖ и завода. А 100-годишният завод е пред фалит и вече втори кредитор се присъедини към откритото производство по несъстоятелност.
Очаквайте част трета: Има ли прокурорски чадър над Валери Григоров и кой му даде милионите на БДЖ?
Източник: Mediamall.info