Засилват се съмненията, че министърът на електронното управление е изпратен в Министерство на електронното управление, за да закрие институцията или поне тотално да я обезсили. Той умишлено унищожава капацитета чрез уволнения и репресии. Справка за промените в администрацията за краткия му деветмесечен мандат показват, че с местата си са се сбогували един началник кабинет, един главен секретар, ключови директори на дирекции, като на много от овакантените места все още няма титуляри. Целта е, чрез липса на кадри, възможно най-много дейности по електронното управление да бъдат прехвърлени безпрепятствено към фирмата „Информационно обслужване“ АД. Дружеството е странен хибрид между държавна и частна фирма с принципал МЕУ, но функционираща като акционерно дружество и по тази причина почти напълно безконтролна. Йоловски, както и заместник-министър Мундров, са бивши служители на „Информационно обслужване“. Единственият външен човек в политическият кабинет е заместник-министър Стойнов, за когото министърът заяви, че на мястото на премиера би го освободил.
Ивайло Филипов дължи забележителната си кариера на покровителство от най-високо ниво
Начело на „Информационно обслужване“ АД повече от 11 години стои Ивайло Филипов – бивш и вероятно бъдещ началник на Йоловски и Мундров. Филипов е дългогодишен кадър и креатура на близката до ГЕРБ „Телелинк“, чийто собственик беше кандидат за общински съветник от партията на Борисов в София. Филипов обича да се хвали, че е покровителстван лично от Бойко Борисов, на когото е обещал, че докато е начело на „Информационно обслужване“ АД и отговаря за броенето на изборите, ГЕРБ винаги ще ги печели. Филипов е приближен и до санкционираните по Магнитски Делян Пеевски и Владислав Горанов, до Бойко Борисов, а напоследък и до президента Румен Радев, на които твърди, че се „отчита“. В подкрепата на задкулисната дейност на Филипов ясно личи и почерка на отрочетата на бившата държавна сигурност.
Възможност за това им дава именно безконтролното усвояване на сериозния финансов ресурс за електронно управление в държавата. А резултатът за всички граждани ясно личи.
С така добре управляваната си стратегия, Ивайло Филипов успява да направи себе си сценарист и режисьор, а „Информационно обслужване“ главен герой в една история за облагодетелстване и користни амбиции, не само за пари, но и за власт и влияние, за сметка на развитието на електронното управление, нормалното функциониране на ИКТ пазара в България и на икономиката на държавата като цяло.
Призоваваме компетентните органи да извършат одит, какъвто за разлика от „Автомагистрали“, служебният кабинет не направи в „Информационно обслужване“, защото Филипов е достатъчно умен, за да знае, че финансовото кранче не бива да тече само в една посока.