Йоловски, или по скоро ИОловски е единственият случай, в който назначенията вървят обратно на йерархията. Защото вместо министъра да назначава ръководството на подчиненото свое дружество Информационно Обслужване, на практика неговият дългогодишен изпълнителен директор Ивайло Филипов си назначава министър.
Редакцията ни разполага с документи, които показват как се насочват поръчки към Информационно обслужване дори и с риск от загуба на европейско финансиране.
Цялото управление на министър Александър ИОловски е изпълнено с примери за неговата безпрецедентна алчност и зависимост от своя бивш работодател Ивайло Филипов, като по негова заръка се грижи всички проекти и ИТ дейности в държавата да се централизират и насочват към Информационно Обслужване – за да може заедно с Филипов да папкат.
Дългогодишният директор в Информационно обслужване, сега министър Александър ИОловски педантично прехвърля работа към своя бивш работодател, където вероятно ще се върне след края на мандата си (без конфликт на интереси?). Служители сигнализират, че въпросната фирма действа на принципа на станалата печално известна „Автомагистрали“. Информационно обслужване, тъй като е определена за системен интегратор и е монополист в обслужването на държавни институции, взима всички тлъсти поръчки за нови компютри, софтуер, хардуер, изграждане на системи и след това ги преотдава на „наши фирми“ със силно съмнителни или изобщо без обществени поръчки чрез добре познатата схема на подизпълнители.
Един от каналите за оказване на натиск от МЕУ върху администрациите например е през процеса за утвърждаване на проектни предложения, дейности и технически задания.
Показателен е случай, в който Александър Йоловски, по поръчение на своя ментор Ивайло Филипов, безочливо дава инструкции на друг министър да възложи проект, финансиран по Плана за възстановяване и устойчивост директно на Информационно Обслужване, вместо да се проведе открита обществена поръчка.
Става въпрос за проект на Министерство на здравеопазването с предмет „Разработване и внедряване на Националната дигитална платформа за медицинска диагностика“, на стойност 20 128 671,43 лв. с ДДС.
Видно от документ, с който разполагаме, в хода на съгласуване на документите по проекта, Министерство на здравеопазването получава документ с директна писмена инструкция от министерството на Йоловски проекта да се възложи директно на Информационно обслужване, без провеждане на обществена поръчка.
Това е един от познатите методи за оказване на натиск на администрациите, които са задължени да съгласуват своите проекти с МЕУ. Този метод нагло се прилага от Александър ИОловски, който е изпратен в МЕУ от Ивайло Филипов именно с тази цел – да работи не в интерес на държавата, а единствено в интерес на Информационно Обслужване и да генерира сериозни приходи за ментора си.
Проблемът тук обаче е не само злоупотребата с власт и наглото налагане на волята на Ивайло Филипов. По-големият проблем е, че това се прави на всяка цена, дори и с риск да се загуби европейско финансиране не само за този конкретен проект (повече от 20 милиона), но и да се постави под риск изпълнението на ключови индикатори по Плана за възстановяване и устойчивост, от които зависят и следващи плащания по плана като цяло в размер на милиарди.
Същият подход и действия се повтарят и в Министерство на труда и социалната политика и проектите отново финансирани по Плана за възстановяване и устойчивост. Друг пример за нестихващия мерак на Йоловски да насочва ресурси към Информационно обслужване личи и неотдавнашния му гастрол из всички медии, където пламенно се обявява за премахване на секретните поръчки. Зад привидните аргументи как откритите обществени поръчки гарантират прозрачност всъщност се крият други мотиви – изпълнението на проектите да се възложи директно на Информационно обслужване, а от там към джобчетата на когото трябва. Очаквайте подробности скоро.
Още по-интересно е, че наглата инструкция на министър Йоловски, който работи за Ивайло Филипов, е опровергана от Министерство на Финансите.
В резултат на тази очевидно тенденциозна насока от страна на Йоловски, Министерство на здравеопазването се обръща към Министерство на финансите с директния въпрос Допустимо ли е проект с европейско финансиране да се възлага директно, без конкурс и без конкуренция на един единствен изпълнител Информационно Обслужване?
Отговора на Министерство на финансите е показателен – от там не само коментират, че подобно директно възлагане може да се счита за форма на държавна помощ, което поставя Информационно Обслужване в значително по-благоприятна позиция, но и че това представлява висок риск от загуба на европейското финансиране (вижте приложения документ):
„Във връзка с горното, директното възлагане на „Информационно обслужване” АД на дейности, които съгласно одобрения проект на инвестицията, е предвидено да бъдат възложени чрез обявяване на открита и конкурентна процедура, ще бъде свързано с висок риск от загуба на средства и непостигане на заложените цели.“
В това обаче министър Йоловски не вижда проблем, стига да се наливат без конкуренция огромни средства в Информационно обслужване.
Благодарение на това Информационно обслужване, по данни от модерно подготвена шарена презентация на официалния им сайт, регистрира забележителен възход на финансовите си показатели през годините:
Видно от графиката през периода до 2019г, преди ерата на монопола на Информационно Обслужване, приходите на дружеството са около 20-21 млн лв годишно. От 2020г до днес, след обявяването на Информационно Обслужване за системен интегратор, неговите приходи бележат забележителен ръст от повече от 5 пъти до над 110 млн лв годишно. Като тези цифри тепърна ще растата, тъй като благодарение на целенасочените и упорити усилия на своя бивш служител Александър Йоловски, Ивайло Филипов се опитва да вземе под контрола си и стотици милиони левове за възлагане на обществени поръчки по проектите по плана за възстановяване и устойчивост, както и по редица други механизми за финансиране.
Причините за този забележителен възход в приходите на това почти държавно дружество далеч не са пазарни. Този ръст е в следствие основно на две обстоятелства, които ексклузивно и задължително се възлагат на Информационно обслужване: на създадения със закон монопол върху ИТ услугите по системна интеграция и на компютърната обработка на резултатите от изборите.
А контрола над компютърната обработка на резултатите от изборите (който никога не е одитиран и контролиран от нито една институция), освен приходи, дава и безпрецедентна власт в ръцете на Ивайло Филипов, създавайки предпоставка за сериозна зависимост на политическия елит.
А целта на този стремеж към контрол е ясна – през Информационно обслужване се извършва манипулиране на всички Ай ти обществени поръчки и възлагания, за които има безспорни следи и документи, но за това Прокуратурата, Сметната палата и всички контролни органи през последните петнадесет години са затворили широко очи. Масово офертите и договорите, сключени от Информационно обслужване са на стойности около 95-100% от първоначалния прогнозен бюджет. Т.е. така добре рекламираното „спестяване“ не изглежда да е налице. Още повече, че има данни и документи за сключвани договори на стойности значително по-високи от пазарните цени и дори и над цените по официалните ценови листи на производителите, от които те имат практиката да дават сериозни (над 50%) отстъпки. Разбира се, тези разлики се „отчитат“ от г-н Филипов и по този начин той успява да оцелее през всички тези години на еднолично управление. Налице са детайли за конкретни случаи, будещи сериозни съмнения за грубо погазване на закона и злоупотреба с власт.
Наред с послушното поведение на министър ИОловски, най-често използваните подходи на Ивайло Филипов, овладял МЕУ и Информационно обслужване в своя полза с цел лична облага, са заплахи и натиск, отправени не само към служители на администрацията, но и към търговски дружества и техните представители, стигащи дори до заплахи за физическа саморазправа.
Всичко това повдига основателни въпроси за интегритета на Александър Йоловски и дали той работи, воден от интересите на обществото или от интереса да засили влиянието и позицията на Ивайло Филипов чрез Информационно обслужване – като господар на информацията, на парите и на решенията за развитие на електронното управление в България.
Документи:
2023_11_21_МЗ_въпрос_към_МФ_Възлагане_към_ИО_на_OП_Дигитална_платформа
2023_11_21_МЗ_отговор_от_МФ_Възлагане_към_ИО_на_OП_Дигитална_платформа