Гайтански бе задържан за 72 часа с прокурорско постановление, след като се предаде доброволно в петък, 16 август.
Гайтански се разследва за присвояване на необезпечен кредит за 150 милиона лева заедно с бившия изпълнителен директор на Българската банка за развитие Стоян Мавродиев и адвокат Иван Георгиев.
Кредитът е отпуснат през 2019 г. на новорегистрираната и без никакви активи фирма “Роудуей кънстракшън” с цел да закупи малката строителна компания “Пътстройинженеринг”, като продавач е фирмата “Био майнинг”. И трите компании са свързани с бизнесмена Румен Гайтански, обяви преди седмица Комисията за противодействие на корупцията (КПК).
Установено е, че договорът, послужил за обезпечение на предоставения от ББР на “Роудуей кънстракшън“ кредит, е прекратен седмица след подписването му през 2018 г.
В хода на разследването Комисията за противодействие на корупцията е анализирала множество договори между посочените дружества, за да установи разходването на получения от ББР кредит.
Налице са данни, че “Кристална вода“ АД получава със заем от “Био майнинг“ АД значителни финансови средства. Установени са данни, че българският гражданин Румен Гайтански е свързан и с управлението на “Кристална вода“ АД.
От анализа на събраната документация се установява, че “Кристална вода“ АД се явява обезпечител по договор за кредит между “Търговска банка Д“ и ТЕЦ-Варна от 2019 г. Мажоритарен собственик на ТЕЦ Варна до съвсем скоро бе председателя на политическа партия ДПС Ахмед Доган.
Единственият задържан по случая “ББР” бе адвокат Иван Георгиев, управител на “Роудуей кънстракшън”. Той бе пуснат срещу парична гаранция от 50 000 лева. Стоян Мавродиев все още се издирва.